Parlament Europejski poparł wprowadzenie w UE zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, talerze, słomki, polistyrenowe pojemniki fast food czy patyczki do uszu. I to jest bardzo dobra informacja dla naszej planety, dla nas, dla naszych potomków.
„Niekontrolowany eksperyment na skale globalną”- tak naukowcy określają ilość plastiku i tworzyw sztuczncyh jakie zalewają świat. Do 2050 roku na smietnik i do środowiska trafi kolejne 12 mld ton tworzyw sztucznych. Do oceanów trafia co roku 8 mln ton plastiku i innych tworzyw sztucznych, jest obecny nawet w odległych wodach oceanu arktycznego.
Jest to bardzo niebezpieczne dla ekosystemu, ponieważ niektóre z tworzyw sztucznych mają właściwości toksyczne. Zakłócają prawidłowe funkcjonowanie hormonalne zwierząt. Ciała prawie wszystkich zwierząt morskich zawierają plastik, niektóre zwierzęta takie jak żółwie morskie mylą je z meduzami, które są ich przysmakiem. Jest to również niebezpieczne dla człowieka, odławianie ryb, które spożyły plastik jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Produkcja miliardów siatek rocznie pochłania ogromną ilość energii. Coraz większe sterty odpadów trafiają na wysypiska, do lasów i domowych pieców. Podczas spalania wielu rodzajów odpadów w domowych piecach, powstają rakotwórcze dioksyny. Polska produkuje rocznie 12 milionów ton odpadków, których większość ląduje na składowiskach. Aż 2 miliony ton trafia prawdopodobnie do lasów lub domowych palenisk. Tylko 14 procent polskich śmieci jest poddawane recyklingowi, natomiast prawie 80 procent odpadów komunalnych trafia na składowiska. Dla porównania, jak wynika z danych Eurostat, w 2009 roku średnia dla UE wynosiła 38%. Na szczescie niektore Panstwa zaczynaja dostrzegac ogromny problem, jakim jest zanieczyszczanie naszej planety. Dlatego ONZ oglosiła „wojnę z oceanicznym plastikiem”. To kampania CleanSeas, której celem jest wyeliminowanie do 2022 roku źródeł, które są przyczyną zanieczyszczenia oceanów m.in. ograniczenie użycia i tym samym produkcji wyrobów jednorazowego użytku, takich jak np. torby foliowe.
W Polsce segregacja smieci jest na bardzo niskim poziomie w porowananiu z innymi . Pamiętajmy, że wiele odpadów to surowce wtórne, a nie zwykłe śmieci. Plastik odzyskany z butelek może posłużyć między innymi do produkcji odzieży. Pomyślmy o środowisku i o swoim zdrowiu zanim poprosisz w sklepie o reklamówkę. Zabieraj na zakupy torbę wielokrotnego użytku. Nie kupuj towarów w zbędnych opakowaniach. Segreguj śmieci. Rozwiązania podsuwane przez nurt minimalistów i zwolenników idei „zero-waste” nic nie kosztują – płócienne torby wielorazowego użytku, materiałowe serwetki, bawełniane ściereczki, kawa pita w niejednorazowych kubkach oraz słoiki do przechowywania żywności to pierwsze kroki do pozbawionej zbędnych opakowań, świadomej konsumpcji, mającej zbawienny wpływ na środowisko.Trzeba pamiętać, ze małymi krokami można dużo zmienić.