Wypadanie włosów może być dla nas powodem do niepokoju przede wszystkim o to, czy coś złego nie dzieje się w organizmie. Włosy mocne, z połyskiem, pełne objętości są dla nas oznaką dobrego stanu zdrowie. Dla wielu z nas są oznaką atrakcyjności, a też często wyrażają naszą osobowość. Kiedy włosy nadmiernie wypadają, to nas martwi.
Pamiętajmy jednak, że wypadanie włosów jest normalne dla wszystkich i w każdym wieku. Kiedy jesteśmy np. pod prysznicem może nam się wydawać, że w pobliżu odpływu gromadzi się dużo włosów, prawdopodobnie wynika to z normalnego ich wypadania. Jeśli nie zauważamy zdecydowanej zmiany w gęstości włosów, a ich wzrost jest w normie, nie trzeba się martwić.
W przypadku jednak, kiedy jednak ta utrata włosów jest nietypowa, pojawia się łysienie, wypadające kępy włosów, plamy i przerzedzenia, trzeba na pewno skontaktować się z lekarzem.
Kiedy wypadanie włosów jest normalne?
Według American Academy of Dermatologists utrata od 50 do 100 włosów dziennie jest zjawiskiem normalnym. U osób z dłuższymi włosami wypadanie może być bardziej zauważalne, bo utraconych włosów będzie po prostu objętościowo więcej. W obrębie głowy każdej osoby znajduje się około 100-140 tysięcy mieszków włosowych, więc utrata około stu włosów włosów dziennie nie ma większego wpływu na wygląd.
Jaki jest cykl życia włosów?
Na głowie mamy ponad sto tysięcy włosów, każdy z nich jest na innym etapie swojego życia, od dwóch do sześciu lat. Włosy rosną i obumierają w fazach, a odżywianie, stres, higiena i codzienna stylizacja odgrywają dużą rolę w tym, ile włosów tracimy dziennie. W trakcie całego życia takich genetycznie zaprogramowanych cykli wzrostu i utraty włosa jest ok. 20-30
Anagen, czyli faza wzrostu – aż 85-90% włosów, które znajdują się w danym momencie na głowie jest w tej fazie. W fazie anagenu włosy rosną około 1 centymetra na miesiąc. Kiedy coś powstrzymuje wzrost włosów, nazywamy to łysieniem anagenowym i mówiąc o wypadaniu włosów najczęściej to mamy na myśli.
Katagen, czyli faza zakończenia podziałów komórkowych – tylko około 1-2% włosów jest w fazie katagenu w danym momencie. Faza ta trwa od dwóch do czterech tygodni. Podczas fazy katagenu włosy przestają rosnąć.
Telogen, czyli faza spoczynkowa – podczas tej fazy włos przygotowuje się do oddzielenia od skóry głowy, a około 8-9% włosów jest w tej fazie w danym momencie. Łysienie telogenowe jest tymczasowe, ale podczas jego trwania wypadnie więcej włosów. Stres, zabiegi chirurgiczne, czy nawet kilkudniowa gorączka mogą wywołać łysienie telogenowe. Po nim włosy prawdopodobnie wrócą do normy w ciągu sześciu miesięcy.
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Codzienne wypadanie 50-100 włosów jest normalne. Wzmożone wypadanie włosów może być wynikiem stresu, ponieważ z powodu wysokiego poziom kortyzolu następuje osłabienie włosów. Na to ma też wpływ zły stan zdrowia, układ hormonalny, czy przyjmowane leki. Mogą to być uwarunkowania genetyczne, a także środowiskowe. Także zła dieta, uboga w białko i witaminy wpływa na stan włosów.
Nadmierne czy nieprawidłowe mycie, rozjaśnianie, szczotkowanie i stylizacja na gorąco również mogą mieć wpływ na ilość wypadających włosów każdego dnia. Źle dobrane kosmetyki, ciasne nakrycie głowy, mocne spinki, gumki czy inne elementy ozdobne, które ściągają włosy na pewno przyczyniają się do wypadania.
Gdy mieszek włosowy zostanie rozciągnięty lub rozdwojony w wyniku inwazyjnego zabiegu na włosy, struktura mieszków włosowych jest naruszona.
WIdzimy tez różnice w wypadaniu włosów u kobiet i mężczyzn. Kobiety mają tendencję do utraty większej ilości włosów dziennie niż mężczyźni. Nie ma możliwości obiektywnego zmierzenia różnicy, ponieważ częste farbowanie włosów odgrywa dużą rolę w ilości wypadających włosów. Spora liczba kobiet traci włosy każdego dnia także z powodu sposobu stylizacji, w tym stylizacji termicznej. W przypadku kobiet utrata włosów jest związana także z tym, że one częściej niż mężczyźni doświadczają okresów zwiększonego wypadania włosów, na przykład po urodzeniu dziecka, z powodu menopauzy, czy choroby jajników. U mężczyzn natomiast łysienie najczęściej wynika z działania DHT – jest to aktywna forma testosteronu – które powoduje łysienie androgenowe.
Kiedy wypadanie włosów warto skonsultować z lekarzem?
Do lekarza należy się udać, gdy niepokoi nas ilość włosów wypadających każdego dnia, kiedy wypadanie się nasila. Także, gdy zaobserwujemy stopniowe przerzedzanie się na czubku głowy, pojawianie się niejednolitych lub łysych miejsc na skórze głowy oraz wypadanie włosów na całym ciele. Sa to oznaki mówiące o tym, że możemy mieć do czynienia z jakimś schorzeniem. Lekarz będzie w stanie ocenić, czy utrata włosów jest normalnym wypadaniem. Należy pamiętać, że czynniki takie jak stres mogą nasilać wypadanie włosów, a profesjonalna diagnoza na pewno uspokoi lub pomoże podjąć środki zaradcze.