...
  • Home
  • Włosy

Przetłuszczanie włosów – jak sobie radzić

Przetłuszczanie włosów – jak sobie radzić

image0 4 1

Przetłuszczanie włosów jest problemem, który potrafi spędzić sen z powiek każdej osoby. Źle wyglądają, co wpływa negatywnie na samopoczucie. Ale nadmiernie przetłuszczona skóra głowy może prowadzić też do nieprzyjemnego swędzenia i łojotokowego zapalenia skóry. Może nawet stanowić pożywkę dla grzyba wywołującego łupież. Należy pamiętać, że naturalne olejki chronią włosy i są niezbędne dla zdrowej skóry głowy i lśniących włosów. Pytanie, jak pozbyć się problemu bez uszkodzenia włosów i podrażnienia skóry głowy?

Należy myć włosy częściej, osoby z naprawdę przetłuszczającymi się włosami mogą potrzebować szamponu nawet raz dziennie. Mycie szamponem pomaga usunąć ze skóry głowy nadmiar sebum oraz resztki produktów do włosów. Natomiast w sytuacji, gdy myjemy już włosy raz dziennie, a do końca dnia nadal są tłuste, warto sprawdzić, czy wystarczy mycie z mniejszą częstotliwością. Trzeba pamiętać, że nadmierne mycie może pozbawić skórę głowy naturalnych olejków, a to w konsekwencji może spowodować wytworzenie większej ilości sebum. Jeśli oprócz przetłuszczających się włosów jest tendencja do suchej lub swędzącej skóry głowy, powolne zmniejszenie częstotliwości mycia może pomóc zrównoważyć produkcję sebum.

Mycie włosów wydaje się rzeczą prostą, ale można robić to niewłaściwie i na koniec mieć przetłuszczoną skórę głowy. Aby prawidłowo umyć włosy, trzeba delikatnie wmasować niewielką ilość szamponu w skórę głowy, unikać używania paznokci lub tworzenia niepotrzebnego tarcia na pasmach. Agresywne szorowanie może podrażnić skórę głowy i sprawić, że zacznie ona produkować jeszcze więcej sebum. Skupić należy się na skórze głowy, która się przetłuszcza, a nie na długości włosów. Nie trzeba nakładać szamponu bezpośrednio na końcówki włosów ani ich szorować. Zamiast tego można po prostu pozwolić szamponowi spłynąć na końcówki podczas spłukiwania. Nie ma wymogu ponownego mycia.

Pamiętajmy, że odżywka także może przetłuszczać włosy i przyspieszać gromadzenie się sebum. Należy odżywiać tylko końce włosów i zawsze dokładnie spłukiwać. Dodatkowo dobrze poświęcić minutę lub dwie, upewniając się, że z włosów zmyliśmy cały szampon i odżywkę. Może to mieć duży wpływ na wygląd włosów. Produkty, które pozostaną, mogą obciążyć włosy, sprawiając, że będą wyglądać na brudne i przetłuszczone.

Przy przetłuszczających się włosach można rozważyć użycie lekkiej odżywki. Może ona pomóc uzupełnić i zrównoważyć wilgoć na skórze głowy bez wprowadzania jej w tryb nadprodukcji. Przetłuszczanie się włosów jest często wynikiem tego, że skóra głowy otrzymywała sygnały, aby wyprodukować więcej sebum, ponieważ włosy wysychają z różnych produktów. Można też wypróbować taki sposób, by najpierw nałożyć odżywkę, a następnie umyć szamponem, aby usunąć pozostałości lub po prostu pozbyć się tradycyjnej odżywki i wypróbować spray pielęgnacyjny bez spłukiwania (tylko na końcach).

Włosy mogą szybciej wyglądać na przetłuszczające się, gdy używamy prostownicy, czy suszarki. Pozwólmy im wyschnąć na powietrzu i pozwólmy na ich naturalny wygląd. To może pomóc zmniejszć częstotliwość myć i zapobiegnie uszkodzeniom termicznym.

Wiele czasu i badań poświęcono na to, aby produkty do pielęgnacji włosów spełniały oczekiwania konsumentów. Należy używać produktów przeznaczonych do włosów przetłuszczających się, a jeśli szampon nie daje sobie rady z nadmiarem sebum, należy wypróbować szampon oczyszczający, który zawiera silniejsze detergenty. Pomoże to pozbawić włosy tłuszczu. Natomiast jeśli ktoś jest aktywny, trenuje i musi myć włosy codziennie, lepiej nadaje się do częstego stosowania łagodny szampon dla dzieci, mniej drażniący.

Należy też pamiętać o regularnym czyszczeniu przyborów do czesania. Brudna szczotka nie nadaje się do świeżo umytych włosów. Jeśli są na niej pozostałości produktów do stylizacji, olejków i zanieczyszczeń może zabrudzić włosy natychmiast po umyciu. Akcesoria do stylizacji należy czyścić odrobiną szamponu lub delikatnego mydła, aby usunąć nagromadzony osad.

Wiele produktów, w tym szampony, odżywki, kremy i produkty do stylizacji, zawierają silikony, który pomagają wygładzić włosy i dodać im blasku. Unikajmy takich produktów. Oprócz dodawania połysku, mogą one gromadzić się na włosach i sprawiać, że wyglądają na brudne, tłuste, czy obciążone. Silikony mogą również zapobiegać wnikaniu wilgoci pod łuski włosa, która jest dla nich korzystna.

NIezależnie od tego, czy myjemy, szczotkujemy, stylizujemy, czy drapiemy się po głowie, ważne jest, aby zachować szczególną delikatność. Podrażnienie skóry głowy może w rzeczywistości nadmiernie ją pobudzić i spowodować, że gruczoły łojowe będą produkować jeszcze więcej sebum. Należy też unikać wszelkich ruchów w obrębie głowy, jak kręcenie włosów rękami, drapanie się po głowie, przeczesywanie palcami włosów, im więcej bawimy się włosami, tym gorzej będą wyglądać. Częste szczotkowanie i dotykanie włosów może stymulować gruczoły łojowe.

Kto nie zna zalet octu jabłkowego, powinien spróbować. Po odpowiednim rozcieńczeniu płukanie octem jabłkowym może pomóc usunąć nagromadzenie produktu, zrównoważyć pH skóry głowy i zmniejszyć puszenie. Także antybakteryjny olejek z drzewa herbacianego jest pomocny, usuwa łupież, zmniejsza swędzenie i poprawia jakość przetłuszczających się włosów. Warto używać szamponu, który zawiera olejek z drzewa herbacianego jako jeden ze składników aktywnych, aby uzyskać dobry efekt.

Przy tego typu problemie pomaga też mieszanka 90% miodu i 10% wody, zmniejsza objawy łojotokowego zapalenia skóry, takie jak swędzenie, zaczerwienienie, łuszczenie się i nadmierne wydzielanie sebum. Warto także zacząć pić zieloną herbatę. Ten napój jest również dobry dla włosów. Wykazano, że ekstrakt z zielonej herbaty zmniejsza produkcję sebum i odżywia skórę po zastosowaniu miejscowym. Można ułatwić sobie życie wybierająć szampon, który go zawiera.

Pamiętajmy także, że ilość produkowanego sebum zmienia się w czasie i generalnie spada wraz z wiekiem. Nadmierne przetłuszczanie nie będzie trwać wiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *